Bina Sağlamlık Raporu

Bina Sağlamlık Raporu

Ülkemizde özellikle eski yapılar arasında denetimsiz ve hazır beton kullanımı olmadan inşası edilmiş deprem riskli olma ihtimali yüksek çok sayıda yapı vardır. Bunlar, bina sağlamlık raporu alınması gereken yapılardır. Bazı binaların ise kullanım ömrü sona erdiği için artık depreme karşı dayanıklı olmaz ve sağlam değildir. Bu binalarda yapılan çalışmalar ve hazırlanan sağlamlık raporu ile binanın depreme karşı ne kadar dayanıklı olabileceği ortaya çıkarılır. Şirketimiz deprem sağlamlık raporu, bina güçlendirme ve kentsel dönüşüm hizmetleri sunmaktadır.

bina sağlamlık raporu

BİNA SAĞLAMLIK RAPORU HAKKINDA DETAYLI BİLGİ VE HİZMET ALMAK İÇİN…

Bina Sağlamlık Raporu Hakkında

Binanıza dilerseniz bilgi almak amacıyla ya da resmi işlemler gerçekleştirmek üzere deprem testi yaptırarak sağlamlık raporu alabilirsiniz. Sağlamlık raporu almak için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca yetkilendirilmiş kuruluşlara başvuru yapmak yeterlidir. Şirketimizin ilgili yetki belgesi bulunmaktadır. Binadan bir hak sahibinin başvuru ile bina ne amaçla kullanılır kullanılsın uzman ekibimiz binada deprem yönetmeliğine uygun olarak gerekli çalışmaları yapar ve binanız için bina sağlamlık raporu  raporunu en kısa sürede ve uygun maliyetler ile hazırlar. Rapor ve binanın deprem güveliği hakkında hak sahiplerine detaylı bilgilendirmeler yapılır.

Bin Sağlamlık Raporu Nasıl Alınır?

Binaya yapılan testler sonucu hazırlanan bina sağlamlık raporu ile binanın gerçek deprem riski belirlemiş olur. Deprem testi ve gerekli incelemeleri yapılan binanın, bina sağlamlık raporu dayanıksız çıkar ise binanın güçlendirilmesi ya da kentsel dönüşüm kapsamında yeniden inşa edilmesi gereklidir. Binanın güçlendirilmesi veya yeniden inşa edilmesi hak sahiplerince kararlaştırıldıktan sonra talebiniz üzerine tüm devlet teşvikleri ve kentsel dönüşüm kredisi veya kentsel dönüşüm kira yardımı gibi birçok konu hakkında da bilgi eksikliğinin giderilmesi adına uzman ekibimiz her konuda sizi bilgilendirip, tüm hizmetleri en iyi koşullarda sunarlar.

bina sağlamlık raporu

Bina Sağlamlık Raporu Aşamaları

Bina sağlamlık raporu alabilmek için öncelikle deprem konusunda uzman, yetkili, iyi referansları bulunan doğrudan bakanlıklarca yetkilendirilmiş özel bir kuruluşa başvuruda bulunmanız yeterlidir. Başvuru sırasında tapu fotokopiniz, bina mimari projesi, bina statik projesi var ise bina için daha önce alınmış teknik raporları da deprem testini yapacak şirkete sunulmalıdır.

Başvuru sonrası şirketimizin teknik ekibi bina sağlamlık raporu için binanın oturduğu zemin özelliklerini ortaya koyabilmek için zemin etüdünü hazırlar, binanın mevcut durumunu gösteren bina rölevesi çizilir, binda oluşmuş yapısal veya yapısal olmayan hasarlar tespit edilir, binadan karot ile beton numuneleri alınarak bina beton dayanımı belirlenir. Röntgen cihazı ile taşıyıcı elemanların donatıları tespit edilir. Bilgisayar ortamında binanın 3 boyutlu modeli oluşturularak binanın deprem analizleri yapılır. Tüm çalışmalardan sonra elde edilen bilgiler ışığında bina sağlamlık raporu hazırlanır.

Sağlamlık raporu ile binanın gerçek deprem riski ortaya koyulmuş olur. Bu aşamadan sonra binanın deprem riski ortadan kaldırmak için bina güçlendirilebilir veya kentsel dönüşüm kanunu kapsamında yıkılıp yeniden inşa edilebilir. Hak sahipleri binanın deprem risk durumuna göre bu iki tercihten birini yapabilirler. Bina sağlamlık raporu hakkında daha detaylı bilgi edinmek istiyor iseniz firmamızla irtibata geçerek bilgi ve danışmanlık alabilirsiniz.