Kentsel Dönüşüm

Kentsel Dönüşüm

Son zamanlarda adından sıkça bahsettiren kentsel dönüşüm birçoğumuz için soru işaretleri barındırmaktadır. Ülkemizin bulunduğu coğrafi alan şartlarından sıklıkla yaşadığımız deprem dahil doğa olayları ne yazık ki doğal afet olarak isimlendirerek sonuçlarından dolayı doğanın kendisini suçlamaktayız. Ancak doğa olaylarından sonra yaşanan felaketlerin asıl sebebinin dayanıksız yapılar olduğu her geçen gün daha da anlaşılmaktadır.

Kentsel Dönüşüm

Günümüzde ülkemizin bulunduğu coğrafya ve geçmişte yaşadığı  Gölcük, Düzce, Erzurum, İzmir depremleri ve Kastamonu sel felaketinden sonra yıllardır söz edilen ve beklediğimiz Marmara depremi ile birlikte devlet tarafından yapılan düzenlemeler sonucunda adından sıkça söz ettiren ve sıkça duyduğumuz kentsel dönüşüm herkesin kafasında sorular yarattı. Haberlerden ve internetlerden duyduklarımızla çekinceler ortaya koymasına sebep olan başlıca konulardan biri olur hale gelmiştir.

Kentsel Dönüşüm, genel anlam itibariyle doğal afetler sırasında yeterli dayanıklılığa sahip olmayan risk arz eden yapıların, günümüz teknolojisi ile ıslah edilerek modern, dayanıklı olarak yeniden inşa edilmesi olarak adlandırılır. Deprem kuşağı içerisinde yer alan ülkemizde geçmişte Düzce ve Gölcük, günümüze yakın tarihlerde ise Erzurum depremlerinden sonra öneminin daha da artması ile birlikte kentsel dönüşüm, bir ihtiyaç halini almıştır. Kentsel  dönüşüm hizmeti veren firmamız, size bu süreçte depreme dayanıklı yapılar inşa ederek güvenliliğinizi sağlamaktadır.

DETAYLI BİLGİ VE HİZMET ALMAK İÇİN…

Yasal Olarak Kentsel Dönüşüm

Doğal afetlerin sonucunda oluşabilecek zararların önünü geçmek adına devlet tarafından düzenlenen 6306 sayılı Afet Riskli Yapıların Yenilenmesi Hakkında Kanunu gereğince yeni çalışmalar yapılmaktadır. Bu kanunla birlikte hem dönüşüm için gerekli şartlar ve ortam oluşturulmuş hem de hak sahiplerinin hakları korunma altına alınmıştır. Bu kanunla birlikte yalnızca ekonomik ömrünü tamamlamış riskli yapıların değil, kaçak yapılaşmanın da önüne geçilmesi; ayrıca yerleşim yerlerinin ihtiyaçları olan kamusal alanların da ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenmiştir. Yine bu kanun kapsamında dönüşüm süreci içerisinde devlet tarafından kira yardımı, kentsel dönüşüm kredisi ya da belediye ve vergi harç muafiyetlerinden ve avantajlarından da yararlanılabilir.

Günümüzde özellikle de ülkemizin bulunduğu deprem kuşağı nedeni ile ihtiyaç halini alan kentsel dönüşüm, sistemli bir şekilde var olan yapıların ve bu yapıların bulunduğu alanın belirlenen şartlar kapsamında risk değerlendirilmesine tabii tutularak olası bir yıkılma veya çevresine oluşturabilecek zararların tespit edilerek ortadan kaldırılması, can ve mal kaybının en aza indirilmesi amaçlanan kamusal bir çalışma olarak algılanmalıdır. Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş inşaat şirketi olarak bahsettiğimiz tüm detay ve süreçlerde sizlere hizmet vermekteyiz.

Kentsel Dönüşüm Hizmeti

Kentsel Dönüşüm Hizmetleri

Ülke olarak derin yaralara sahip olduğumuz bu konuda dikkat edilecek ilk unsur; bu işlem için güvenilir şirketler ile çalışmaktır. Gerekli müşteri memnuniyeti ve vasıflara sahip olan firmamız, sizleri bu süreç içerisinde daha iyisi için insan odaklı çalışmaktadır. Güven veren bilgi ve deneyimimizle birlikte önemli olan bu süreçte sizleri yalnız bırakmadan, dönüşüm sürecinin her adımında yanınızda bulunuyoruz. Firma olarak edindiğimiz deneyimlerimizle ortaya çıkabilecek sıkıntıları sürecin başında tespit ederek ortadan kaldırıyor, süreci en verimli şekilde kullanıyoruz. Gerekli şartları sağlayarak kanunlara uygun bir şekilde yapıların dönüşümünü tamamlayarak sizlere konforlu bir süreç yaşatmayı amaçlayan firmamız, kentsel dönüşüm sürecini en iyi şekilde geçirmenizi hedeflemektedir.