Yapı Güçlendirme Maliyeti

Yapı Güçlendirme Maliyeti

Yapı güçlendirme maliyeti konusu ile ilgili sık sık sorulular soruluyor. İnsanlar, binalarını güçlendirmek istiyorlar fakat onlar için bu işlemi gerçekleştirmek için bina güçlendirme maliyeti de en az bina yenileme işlemi kadar önemli bir faktör. Bu yazımızda bina güçlendirme maliyeti nedir? Ne kadardır? Sorularına cevap vereceğiz.

Yapı güçlendirme maliyeti ; tadilat, onarım yapılacak ( bina, iş yeri, apartman, okul, hastane, kamu binaları) yapıların, kullanım şekline, binanın mevcut dayanımın durumuna, büyüklüğüne göre değişmektedir. Binalarını güçlendirmek isteyen kişiler   Yapı güçlendirme maliyeti  ve süresini öğrenmek sonuçta bina güçlendirme işleminin toplam maliyetini merak etmektedirler. Genelde bina güçlendirme maliyet eski binayı yıkıp yeniden inşa etme maliyetinden daha azdır. Bu durum beraberinde yapı güçlendirme maliyetini akıllara getiriyor. Bu maliyetin belirlenmesi için de bina güçlendirme projesinin hazırlanması gerekmektedir. Şirketimiz bina güçlendirme projesi hazırladığı gibi deprem raporu, bina güçlendirme ve kentsel dönüşüm hizmetleri de sunmaktadır.

Yapı Güçlendirme Maliyeti

Binanın yıkılıp yeniden inşası demek uzun bir süre demektir; ne kadar uzun süre o kadar maliyet, o kadar masraf. Mevcut binanın yıkılıp yeniden inşa edilmesi, oturuma uygun hale gelmesi, güvenilir bir yapı haline gelmesi ortalama olarak 1 ila 2 yıl sürmektedir. Bina güçlendirme işi ise bina toplam inşaat alanına bağlı olarak  1 ay ila 2 ay arasında tamamlanabilmektedir. Sizin de yapınızı güçlendirmek gibi bir fikriniz varsa yapı güçlendirme maliyeti konusuna çok takılmayın. Firmamız, yapı güçlendirme için en uygun koşullarda,  bütçenize uygun ve dayanıklı yapılara sahip olmanızı sağlar; böylece hak sahipleri olarak depreme dayanıklı bir yapıda huzurla yaşarsınız.

YAPI GÜÇLENDİRME MALİYETİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ VE HİZMET ALMAK İÇİN…

Yapı Güçlendirme Maliyeti Nedir?

Peki, merak edilen soruya gelelim. Yapı güçlendirme çalışması yapılmak istenildiği durumda bina güçlendirme işlemlerinin maliyeti nedir? Yapı güçlendirme maliyeti hangi faktörlere göre değişkenlik gösterir? Yapı güçlendirme maliyeti nasıl hesaplanır?

Yapı güçlendirme çalışmalarına esas maliyeti çıkarabilmek için binada öncelikle teknik tespitler yapılarak binanın mevcut taşıyıcı sistem dayanımı ve durumu belirlenir. Bu tespit kısaca bina deprem raporu olarak bilinmektedir. Bu rapor ile bina mevcut dayanımı belirlenerek gerekli ise binada nasıl bir güçlendirme yöntemi kullanılacağına karar verilir. Bu teknik çalışmalardan sonra bina güçlendirme projesi hazırlanır. Bu proje uygulamaya esas proje olup tüm malzeme, detayları barındırmakla beraber bina güçlendirme maliyeti bu proje üzerinden detaylı bir şekilde oluşturulur. 

Yapı Güçlendirme Maliyeti

Her yapının, kullanım ve yapım şekli, yöntemi, kullanılan malzeme kaliteleri, yapıldığı arazi yapısı ve bulunduğu alanın depremselliği birbirinden farklıdır. Bu nedenle  yapı güçlendirme maliyeti hesaplamak  için öncelikli olarak bina ve yapılar ile alakalı teknik testlerin, analizlerin tamamlanması gerekmektedir. Yapıdaki teknik analiz testlerin tamamlanması sonucunda bina güçlendirme işleminin hangi teknik yöntemle yapılacağı ortaya çıkar ve buna göre bir yol izlenir.

Yapı güçlendirme işlemi,  binada uygulanacak yöntem ve tekniğine göre değişkenlik gösterse bile genel olarak 10-14 daireli bir bina için 1-2 ay gibi bir süre içerisinde tamamlanmış olur. Daha fazla bağımsız bölüm içeren yada inşaat toplam alanı büyük yapıların güçlendirilmesi için daha da uzun süreye ihtiyaç olabilir bu bina mevcut taşıyıcı sistem dayanımına da bağlıdır. Devlet binasını güçlendirmek isteyen vatandaşlara binalarda yer alan her bağımsız bölüm başına her yıl tutarı belirlenen miktarlarda bina güçlendirme kredisi vermektedir. Bu kredi devlet tarafından faizinde dirim yapılarak kullandırılmaktadır. Şirket tüm devlet desteklerinin çıkarılması, bina güçlendirme projesinin hazırlanması, gerekli izinlerin alınması ve güçlendirme inşaatı dahil tüm hizmetleri sunmaktadır. Detaylı bilgi için bizi aramanız yeterlidir.