Yapı Güçlendirme

Yapı Güçlendirme

Yapı güçlendirme, hasara veya onarıma ihtiyacı olan yapıların en iyi teknik yöntemler kullanılarak onarmak, deprem ve olası afetlere karşı yapıları güçlendirmek için kullanılan bir yöntemdir. Siz de binanızın hasarlı olduğunu, depreme karşı dayanıksız olduğunu düşünüyorsanız deprem hasar riski olup olmadığı hakkında binanıza deprem testi yaptırmanız gerekir. Yapılan teknik tespitler sonucu hazırlanan rapora göre binanız deprem ve olası afetlere karşı dayanıksız ise binanız bu risklere karşı güçlendirilebilir ve mevcut risk ortadan kaldırılır. Firmamız, gelişen teknolojiyi kullanarak binanızda gerekli tüm aşamaları yerine getirir ve sizlere sağlam yapılarda oturma imkanı sağlamaktadır. Şirketimiz bina güçlendirme projesi hazırladığı gibi deprem testi, bina güçlendirme ve kentsel dönüşüm hizmetleri de sunmaktadır.

Yapı Güçlendirme

Yapı Güçlendirme Nedir?

Deprem yönetmeliğine göre binaları ve yapıları uygun görülen performansa veya düzeyine çıkarma, onarıma ve yenileme işlemine yapı güçlendirme denir.

Yapı güçlendirme, gelişen teknoloji, yeni teknik yöntemler ve depremin oluşturabileceği etkiler göz önüne alınarak deprem riskli veya hasar gören fabrika, apartman, site, bina, iş yeri gibi yapıların deprem yönetmeliğine uygun hale getirilmesi amacı ile onarılması ve tadilatının yapılması işlerine yapı güçlendirme denir. Binalar veya yapılar güçlendirilirken oluşabilecek her türlü olumsuzluk göz önünde bulundurularak gelişen teknoloji ve yeni teknik yöntemlerle güçlendirilme işleri yapılmalıdır. Firmamız iş yeriniz, siteniz, binanız, apartmanınız gibi deprem riskli yapıların tadilat, takviye ve güçlendirilmesi konusunda, aradığınız zaman size bilgi verecek ve yardımcı olacaktır.

Yapı güçlendirme yapma esnasında iki şeye dikkat etmek gerekir. Birinci etken deprem etkileridir. Yapının güçlendirilmesi için bu etken çok önemlidir. İkincisi ise, çevre koşullarıdır. Çevre koşulları iyi bir şekilde saptanmalıdır. Bu her iki koşula dikkat ederek yapı güçlendirme yapılmalıdır.

YAPI GÜÇLENDİRME HAKKINDA DETAYLI BİLGİ VE HİZMET ALMAK İÇİN…

Yapı Güçlendirme

Yapı Güçlendirme Aşamaları

1)Yapı güçlendirme işlemini yapmak için öncelikle mevcut yapının durumu belirlenmelidir.

2)Yapının deprem riskinin belirlenmesi için binada deprem testi yapılarak ; deprem raporu hazırlanır.

3)Yapılan bu teknik inceleme ile binanın deprem riskli olup olmadığı; deprem riskinin ne boyutta olduğu belirlenir.

4) Mevcut durum belirlendikten sonra deprem yönetmeliğine göre binada hangi güçlendirme yöntemleri kullanılacağı belirlenir.

5) Tüm çalışmalar neticesinde bina güçlendirme projesi hazırlanır.

6) Hazırlanmış bina güçlendirme projesine göre binada güçlendirme inşaatı titizlikle uygulanarak bina deprem yönetmeliğine uygun deprem güvenli hale getirilir. 

Yukarıda belirtilen maddelerin değerlendirilmesi ve raporlanmasının ehli kuruluşlar tarafından yapılması gerekir. Yukarıdaki maddelerde bahsedilen dikkat edilmesi gerekenlerin testleri yetkin kişiler tarafından yapılmalıdır. Firmamız, uzman ekip ve mühendislerle çalıştığından gerekli testlerin yapılmasında etkin bir özellik taşır. Kentsel dönüşüm ve yapı güçlendirme hizmetleri hakkında bilgi ve detay için bizimle irtibata geçin.

Yapı Güçlendirme Nasıl Yapılır?

Binaların, iş yerlerinin, apartmanların, hastanelerin, okulların vb. yapıların nitelik özellikleri göz önünde bulundurularak kullanılan yapı güçlendirme yöntemleri şunlardır:

  • Günümüzde en çok kullanılan güçlendirme yöntemi karbon fiber ile güçlendirme; uygulama kolaylığı nedeni ile tercih edilmektedir.
  • Kiriş ve kolonların çelik veya betonarme mantolaması da oldukça tercih edilen bir güçlendirme yöntemidir.
  • Kolonlarda betonarme manto yapılması ile kolon taşıma kapasitesi arttırılmış olur.
  • Betonarme Kolonlarda çelik manto uygulaması da yapılabilmektedir.
  • Binaya etkiyen Deprem Yüklerinin taşınması için binaya Ek Betonarme Perde yapılması.
  • Betonda oluşan çatlakların giderilmesi için epoksi enjeksiyonu kullanılması. 
  • Bina mevcut temelinin Radye Temele dönüştürülmesi.
  • Hasar tespitine göre kolon kiriş takviyesi ve çelik profiller yapı güçlendirme işlemlerinde kullanılır.

Firmamız, yapı güçlendirme aşamalarını kaliteli ve özenli bir şekilde gerçekleştirmektedir. Kentsel dönüşüm ve yapı güçlendirmesi hizmetleri için iletişim numaralarımızdan bizimle irtibata geçin.