Deprem Testi

Deprem Testi

Ülkemiz, bir deprem ülkesi olduğu için en çok rastlanan doğal afetlerden birisidir deprem. Birçok bölgemiz deprem kuşağında olduğundan dolayı bu alanlar depremde can ve mal güvenliği riski altındadır. Bu yüzden binalarımıza, can ve mal güvenliğinin korunması amacıyla deprem testi yaptırmak gereklidir. Bunun için de firmamızın sahip olduğu uzman bir ekip ile birlikte çalışmak ayrıcalıklı olacaktır. Şirketimiz deprem raporu, bina güçlendirme ve kentsel dönüşüm hizmetleri sunmaktadır.

Deprem Testi

DEPREM TESTİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ VE HİZMET ALMAK İÇİN…

Ülkemizin birçok bölgesinde depreme dayanıklı olmayan  , eski, hasarlı yapı bulunmaktadır. Bu yapıların tespit edilmesi ve bir an önce depreme karşı gerekli önlemlerin alınması için bu tür binalara deprem testi yapılması gerekir. Talep edilmesi halinde binanıza yalnızca bilgi almak amaçlı deprem testi yaptırıp deprem raporu edinebilirsiniz. Binanızın risk durumunu öğrendikten sonra diğer hak sahipleri ile gerekli önlemleri almak için bilgi amaçlı aldığınız deprem raporunu resmi işlemlerde de kullanabilirsiniz.

Deprem dayanıklılık raporu sonucu  binanızın, deprem riskli çıkması durumunda binanıza güçlendirilme yapılması veya kentsel dönüşüm kanunu kapsamında yeniden inşa edebilirsiniz. Bu konuyla ilgili çözümlerin sunulması için firmamızdaki uzmanlardan destek almayı ihmal etmeyin. Uzman ve profesyonel ekibimiz ile sizin için en iyi hizmeti vermeyi amaçlıyoruz. Deprem testi bina güçlendirme ve kentsel dönüşüm süreci hakkında aklınıza takılan ve merak ettiğiniz ne varsa öğrenmek adına firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Firmamız, deprem testi için gereken her türlü çalışmaları yapmaktadır. Burada asıl amaç eğer binanız, depreme karşı dayanıksız ve deprem riskli ise bu konuda şirketimiz gerekli hizmetleri sunarak yapıların güçlendirilmesi ya da kentsel dönüşüm kapsamında yenden inşasını yaparak mevcut deprem riskinin ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır.

Deprem testi için yapılan teknik incelemeler aşağıda verilmiştir:

  • Yapının bulunduğu parsel için zemin etüdü raporu hazırlanır.
  • Zamanla yapıda çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan hasarlar tespit edilir.
  • Bina kolon ve perdelerinden alınan numuneler yapı laboratuvarlarındaki testlerden geçer. Böylece binanın beton dayanımı tespit edilir.
  • Röntgen cihazı ile betonarme taşıyıcı elemanlarında yer alan demir ve aralıklar belirlenir.
  • Taşıyıcı kolon demirlerinde zaman içinde korozyondan dolayı oluşan ve demir kesit kayıpları dahil olmak üzere kontrol edilir.
  • Bilgisayar programları ile binanın 3 boyutlu modeli hazırlanır; yapı modelinde gerekli hesaplamalar yapılarak binanın deprem anındaki güvenliği belirlenir.Deprem Testi

Deprem Dayanıklılık Raporu Testi

Depremin önüne geçmek ve engel olmak mümkün olmasa bile can ve mal güvenliğimizi korumak mümkündür. Deprem dayanıklılık testinde uygulanan yöntemler ile  yapınızın deprem afeti olması durumunda dayanıklı olup olmayacağını tespit edilmiş olur.  Bu testler genelde deprem konusunda uzman şirketlerin uzman kadroları tarafından yapılan testlerdir. Deprem dayanıklılık testi yapılması için binada yaşayan kişilerin firmamız gibi uzman şirketler ile iletişime geçmesi ve binaya ait bilgileri aktarması gerekir.

Bina deprem dayanıklılık testini bilgi amaçlı olarak da yaptırabilirsiniz. Bu şekilde, yapınızın deprem riskini öğrenip bu konuyu diğer hak sahipleri ile görüştükten sonra resmi işlemleri başlatabiliriz. Yapının deprem riskli çıkması durumunda yapının depreme karşı güçlendirilmesi veya kentsel dönüşüm ile yenilenmesi kapsamında size her konuda yardımcı olmaya hazırız.