Deprem Analizi

Deprem Analizi

Türkiye, bulunduğu deprem kuşağı nedeniyle gerçekleşen depremler sonucu can ve mal kaybının artması ile yapılan deprem analizi ve kentsel dönüşüm çalışmaları ile depreme karşı önlemlerde artış olmuştur. Ev, işyeri, hastane, okul olsun her türlü ve her amaçla kullanılan yapının deprem riskinin tespiti için deprem analizi önemli yöntemlerdendir.  Bu yöntemin  sayesinde binanızın depreme karşı güvenli olup olmadığı kesin bir şekilde belirlenmiş olur. Eğer binanın deprem riskli ise binanızın deprem güvenliği için gerekli önlemleri almanız gerekir. Bu önlemler ise binanızı deprem karşı güçlendirebilir veya kentsel dönüşüm kapsamında binanızı yıkıp yeniden inşa edebilirsiniz. Gerekli önlemleri aldıktan sonra binanızı güvenle kullanmaya devam edebilirsiniz. 

Şirketimiz deprem raporu, bina güçlendirme ve kentsel dönüşüm hizmetleri sunmaktadır. Deprem analizi araştırmalarını firmamızın danışmanlık hizmetinden de yararlanabilirsiniz. Deprem testi sonucu binanız için hazırlanan deprem raporunu bilgi amaçlı da alabilirsiniz. Böylece binanızın deprem risk durumunu öğrenip eğer alınması gerekli önlemler var ise buna binadaki diğer hak sahipleri ile karar verip sonrasında resmi süreçlere başlayabilirsiniz. Şirketimiz tarafından yapılan tüm çalışmalar deprem yönetmeliğine uygun olarak yapılmaktadır. 

Deprem Analizi

DEPREM ANALİZİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ VE HİZMET ALMAK İÇİN…

Deprem Analizi Aşamaları Nelerdir?

Binanın deprem güvenliğinin belirlenmesi için öncelikle binanın bulunduğu alanın zemin özelliklerini belirlemek için zemin etüdü hazırlar, binanın mevcut durumu için bina rölevesi çizilir, binada zaman içinde oluşmuş hasarlar tespit edilir, bina kolonlarından karot alınıp bina beton dayanımı belirlenir. Betonarme taşıyıcı elemanlarda röntgen cihazı tarama yaparak taşıyıcı elemanların donatıları tespit edilir. Bina bilgisayar ortamında 3 boyutlu modeli oluşturulur ve deprem hesaplamaları yapılır. Tüm çalışmaların sonunda bina deprem analiz raporu hazırlanır. Binanız deprem riskli ise binanızın deprem güvenli hale getirilmesi için kentsel dönüşüm ile binanızı yenileyebileceğiniz gibi binanızı güçlendirebilirsiniz. Tüm bu aşamalarda şirketimiz uzman teknik kadrosu ile size hizmet vermektedir.

Deprem Analizi Neden Gereklidir?

Deprem riskli bölgelerde yaşayan her yapının hak sahipleri ve kiracılarının yaptırması gereken bir hizmettir. Özellikle deprem kuşağında yer alan ülkemizde birçok konut ve işyeri ciddi deprem riski altında olduğu uzmanlar tarafından sıklıkla belirtilmektedir. Eski, depreme dayanıksız, hasarlı bir yapıda ikamet ediyorsanız binanızın deprem testi ve analizi, deprem risk testi gibi işlemleri kesinlikle yaptırmanız gerekir.

Aynı zamanda yapınızın 2000 yılından önce inşa edildiyse, hazır beton kullanılmadıysa, eski deprem yönetmeliği ve mevzuatlara göre inşa edildiyse yapınıza deprem analizi yaptırmanız sizin için yapılması gereken en önemli konulardandır. Deprem dayanıklılık testi olmayan, deprem risk testi ve deprem analizi yaptırmayan dayanıksız, eski yapıların nedeni ile depremde can ve mal kaybı oluştuğu açıkça ortadadır. Ne kadar erken önlem alır ve hızlı harekete geçerseniz can ve mal güvenliği açısından o kadar iyi olacaktır.

Deprem Analizi

Deprem Analizi Sonucu

Deprem analizi sonucu yapılar, belirli sınıflandırmaya girer ve bu sınıflandırma da raporda yer alır. Yapıların alacağı belgedeki değerler aşağıdaki gibidir:

  • Yapı, göçme tehlikesi altındadır. Bina için acil önlem alınması gerekmektedir.
  • Bina depremde göçme riski olmasa da ağır hasar görecektir. Bina için güçlendirme veya kentsel dönüşüm kapsamında gerekli önlemler alınmalıdır.
  • Bina orta hasar görme riski vardır. Binanın için gerekli önlemler alınmalıdır.
  • Bina taşıyıcı sistemi iyi durumdadır deprem yönetmeliği koşullarını sağlamaktadır.

Deprem analizi ve sonuçları hakkında daha detaylı bilgi ve danışmanlık almak için firmamızla iletişime geçip bu hizmetlerden yararlanabilirsiniz.