Bina Sağlamlık Testi

Bina Sağlamlık Testi

Depremin yıkıcı etkileri görüldüğü zamanlarda binalarımızın sağlamlığı endişe edilen konulardan biri olmaktadır. Endişeleriniz için profesyonel kişilere bina sağlamlık testi yaptırmak üzere başvurmanız mümkündür.  ‘İçinde barındığımız yapıda hasar, çatlaklıklar gibi problemler var mı?’, ‘Binada kullanılan malzemelerin kalitesi ne? Bina hala içinde yaşamaya uygun mu?’ gibi sorulara bina üzerinde yapılan bazı çalışmalar, teknik incelemeler ile cevap verilebilmektedir. Tüm bu soruların cevabı olarak şirketimiz deprem raporu, bina güçlendirme ve kentsel dönüşüm hizmetleri sunmaktadır.

Bina Sağlamlık Testi

Bina Sağlamlık Testi Nedir?

Binanızda çok yönlü bir incelemenin gerçekleştiği, deprem gibi şiddetli doğa olaylarına karşı binanızın sağlamlığının kontrol edildiği işlem sürecine, bina sağlamlık testi denilir. Binanızın yaşı oldukça büyükse, kolon ve kirişlerde çatlaklar bodrum katta rutubet gözlemleniyor ya da binanızın riskli bir bölgedeyse bina sağlamlık testi için acele etmekte fayda vardır. Depreme karşı binanın güvenliğinin tespit edildiği bu çalışmalarda deprem yönetmeliğine uygun olarak tüm teknik çalışmalar eksiksiz olarak yapılır. Bu sürecin sonucunda sağlamlık testi bize yaşadığımız bina için nasıl iyileştirmeler yapmamız gerektiği konusunda yardımcı olacaktır. Şirketimiz, bu çalışmayı sizin için bilgi amaçlı da hazırlayabilmektedir. Yapılan çalışma sonucu binanız deprem riskli çıkar ise şirketimiz size bina güçlendirme, kentsel dönüşüm gibi imkanlar hakkında ayrıntılı bilgi ve hizmet sağlayacaktır.

BİNA SAĞLAMLIK TESTİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ VE HİZMET ALMAK İÇİN…

Bina Sağlamlık Testinde Hangi İncelemeler Yapılır?

Bina üzerinde yapılan incelemelerde belirli aşamalar vardır. Yapılan incelemeleri kısaca sıralamak mümkündür. Bina sağlamlık testi yapılırken yapının bulunduğu zemin özelliklerini ortaya koyabilmek için zemin etüdü hazırlanır. Binanın mevcut durumunu gösteren belgeler varsa toplanır. Binanın durumunu gösteren herhangi bir şey yoksa bina rölevesi profesyonel kişiler tarafından çizilir. Zamanla oluşan ya da kötü, dayanıksız, standart dışı yapı malzemesi özelliğinden kaynaklı bina hasarları belirlenir.

Bunların yanı sıra sağlamlık testi için binadan bazı numuneler alınır. Alınan karot beton numuneleri laboratuvar ortamında incelenir ve bina beton dayanımı belirlenir. Röntgen cihazı ile taşıyıcı elemanların donatıları tespit edilir. Yapılan sıyırma işlemi ile açığa çıkarılan betonarme taşıyıcı demirlerindeki aşınmalar, zayıflamalar belirlenir. Bilgisayar ortamında binanın modellemesi yapılır ve deprem yükleri altında binanın dayanımı tespit edilir. Tüm çalışmalardan sonra elde edilen bilgiler ışığında bina sağlamlık testi ortaya konulur.

Bina Sağlamlık Testi

Bina Sağlamlık Testi İçin Nereye Başvurmak Gerekir?

Başvuru dilekçesi, tapu fotokopisi ve eğer varsa bina statik projesi, bina mimari projesi, bina zemin etüt raporu, daha önceden yapılan teknik raporlarla beraber konusunda uzman, deprem konusunda tecrübeli, yetki belgesi bulunan şirketlere sağlamlık testi için başvuru yapabilirsiniz. Binadan sadece bir hak sahibinin başvurusu bu tespitlerin yapılması  için yeterlidir. Yapacağımız başvuru üzerine şirketimiz binanızda gerekli teknik çalışmaları titizlikle yaparak binanız için deprem raporunu hazırlayacaktır. Buna ek olarak talep etmeniz halinde bu çalışmayı bilgi amaçlı yaparak sadece size bilgi verecektir.

Bu noktada özel şirket seçiminde iyi bir araştırma yapmanızda fayda vardır. Şirketin araştırma yapacak kadrosunda inşaat sektörüne hâkim, deprem konusunda profesyonel kişilerin olması gerekmektedir. Firmamız bina sağlamlık testi için size en güvenilir, en etkili hizmeti sağlayacaktır. Şirketimiz tüm süreç boyunca size kaliteli bir hizmet verecek uzman kadroya sahiptir. Şirketimiz bina sağlamlık testinin yanında bina güçlendirme ve kentsel dönüşüm kapsamında da hizmet vermektedir. Böylece tüm hizmetleri tek elden almış olursunuz buda hizmetin kalitesini ve süresini olumlu yönde etki edecektir.