Deprem Dayanıklılık Testi Nasıl Yapılır ?

Deprem Dayanıklılık Testi Nasıl Yapılır ?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından deprem dayanıklılık testi, yapılmaktadır. Dayanıklılık testi yapmak isteyen kurum ve kuruluşların her türlü gerekli donanıma ve malzemelere sahip olmaları gerekir. Dayanıklılık testi yaptırmak isteyen kişiler, firmalar tarafından belirlenen ücreti ödeyerek dayanıklılık testlerini yaptırabilirler. Firmamız da deprem testi yapmak için yetki sahibidir. Firmamız dayanıklılık testi yapmak için gerekli malzeme ve donanıma sahip olduğu için belirli bir ücret karşılığında binanızın, sitenizin, kısacası evinizin güvenli olup olmadığını test edebilir.

Deprem testi için binanın oturduğu zeminin zemin etüdü hazırlanır, binanın rölövesi çizilir, binadaki hasarlar tespiti yapılır. Bina kolonlarından karot ile beton numuneler alınıp; bina beton dayanımı belirlenir. Betonarme taşıyıcı eleman donatıları röntgen cihazı ile tespit edilir. Tüm tespitlerden sonra gerekli deprem hesap ve analizleri yapılarak binanın ilgili yönetmeliklere göre deprem güvenliği belirlenir ve binanın deprem raporu hazırlanır. 

Firmamız, uzun yıllardır bu sektörün içerisinde yer aldığı için son derece güvenilir bir firmadır. Uzun yıllar boyunca müşterilerine hizmet etmektedir. Müşterilerimizin isteklerini kendi isteği yerine koyan ve onları önemseyen firmamız sizler için deprem testlerini güvenli ve en doğru şekilde yaparak size en doğru bilgileri sunar. Firmamız da Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş, donanımlı ve güvenilir bir firmadır. Deprem dayanıklılık testi yaptırmak isteyen vatandaşlar firmamızı güvenle tercih edebilir ve de firmamızla iletişime geçebilirler. Şirketimiz deprem testi, bina güçlendirme ve kentsel dönüşüm hizmetleri sunmaktadır.

deprem dayanıklılık testi

DEPREM DAYANIKLILIK TESTİ YAPTIRMAK İÇİN…

Deprem Dayanıklılık Testi ve Raporu Nedir?

Türkiye’nin ve daha birçok ülkenin acı gerçeklerinden biri olan deprem, birçok insanın hayatını zorlaştırmakta ve onları korkutmaktadır. Peki, dayanıklılık testi nedir? Bu soruya yazımızda değineceğiz.

Deprem dayanıklılık testi her türlü ve amaçla kullanılan yapıların oturmaya, kullanıma uygun olup olmadığını test eder. Firmamız bu testleri yapan bir firmadır. Bu testleri yapmak isteyen firma ve kuruluşların yetkin firma olmaları gerekir. Firmamız da yetkin bir firmadır. Dayanıklılık testi yapmak isteyen kurum, kuruluşlar ve firmalar Çevre Ve Şehircilik Bakanlığınca yetkilendirilmiş olması gerekir. Firmamız da bakanlık tarafından yetkilendirilmiş deprem testi yapmak için gerekli donanıma sahip bir firmadır.

Firmamız, apartmanınız, işyeriniz, siteniz, eviniz, okulunuz, hastaneler, üniversiteler, tarihi eserler, kamu binaları, fabrikalar, sağlık ocakları, tesisler, spor salonları, her türlü bina ve türevi yapıya sahip yerlere deprem dayanıklılık testi yapmaktadır. Firmamız uzman teknik kadrosuyla sizlere hizmet vermektedir.

deprem dayanıklılık testi

Deprem Dayanıklılık Testi Yapmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

  1. Deprem testini bilgi amaçlı yaptırabilirsiniz.
  2. Dayanıklılık testi yapmak için öncelikli olarak hak sahiplerinden birinin başvuruda bulunması gerekir.
  3. Başvuru sırasında hak sahibinin tapu fotokopisi gereklidir.
  4. Deprem testi yapılacak binaya ait var ise mimari ve statik projeler temin edilerek şirketimize teslim edilir.
  5. Binanız için daha önceden alınmış teknik raporlar, hasar raporları gibi belgeler mevcutsa bu belgeler deprem dayanıklılık testi yapacak olan firmamıza teslim edilir.
  6. Binanıza ait var ise Zemin Etüd Raporu da önemli belgelerdendir.
  7. Deprem dayanıklılık testi için gereken belgeler bu şekildedir.