Deprem Dayanıklılık Testi

Deprem Dayanıklılık Testi

Türkiye, deprem kuşağı altında olan bir ülkedir. Bu bakımdan depreme karşı kapsamlı hazırlık, çoğu bölgede basit bir önlem olmaktan çıkar ve önceliği bulunan ciddi bir konudur. Yapı güvenliği ise deprem dayanıklılık testi ile anlaşılabilir. Olası bir deprem öncesinde içinde barındığınız alanın güvenilirliği bu yüzden oldukça merak edilen konulardan birisidir. Deprem dayanıklılık testi, bilgi amaçlı olarak yaptırılabilir. Binadan ortak olmasına gerek kalmadan bir hak sahibinin talebi ile bu test yaptırılabilir. Şirketimiz uzman teknik kadrosu ile deprem testi, bina güçlendirme ve kentsel dönüşüm hizmetleri sunmaktadır.

deprem dayanıklılık testi

Deprem Dayanıklılık Testi Nedir?

Olası bir depreme karşı binanın durumunu anlamımıza yardımcı olan incelemelere deprem dayanıklılık testi sonucun ile ulaşılır. Belirtildiği üzere bunlar; binaya özel olarak yapılan birtakım incelemelerdir. Bu testlerde binaların taşıyıcı sistemi, beton dayanımı, zemin özellikleri gibi etkenler ele alınır. Bu işin profesyonelleri ilk olarak binada gerekli ön incelemelerini yapar, binada yapılacak teknik tespitlere karar verilir. Binanın oturduğu zeminin tespiti için zemin etüdü hazırlanır ve binanın mevcut durumunu görebilmek için bina rölövesi çizilir.

Binadaki hasar tespiti yapılır. Bundan sonraki aşamada bina kolon ve perdelerinden karot ile beton numuneleri alınır. Yapı laboratuvarlarında gerekli testler yapılır ve bina beton dayanımı belirlenmiş olur. Betonarme taşıyıcı elemanlarının durumu ise röntgen cihazı ile tespit edilir. Taşıyıcı eleman demirlerinde korozyon aşınmaları da kontrol edilir. Deprem testi yaparken son aşama ise rapor aşaması olarak belirtilebilir. Bina bilgisayar ile üç boyutlu olarak modellenir ve bu yapısal model üzerinde deprem ve diğer analizler yapılarak binanın ilgili yönetmeliklere göre deprem güvenliği belirlenmiş olur. Elde edilen veriler ışığından binanın deprem raporu hazırlanır. 

DEPREM DAYANIKLILIK TESTİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ VE HİZMET ALMAK İÇİN…

Deprem Dayanıklılık Testi Nereden Yapılır?

Binaların deprem dayanıklılık testini yaptırmak için konusunda uzman, yeterli ekip ekipmana sahip, tecrübeli şirketlerden hizmet alabilirsiniz. Bu şirketlerin özellikle deprem konusunda yeteli bilgi birikiminin olması önemlidir.  Deprem konusunda uzman inşaat mühendislerinin bu süreci yürütmesi önem taşır. Uzman, profesyonel ve işin yetkilisi olan kadromuz ile firmamız deprem testi yapılmasında size en iyi şekilde yardım edecek kurumlardan birisidir. Binanızın deprem riskli olması halinde şirketimiz bina güçlendirme ve kentsel dönüşüm konularında da size çözüm odaklı hizmet vermektedir.

deprem dayanıklılık testi

Deprem Dayanıklılık Testi İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Bazı önemli belgeler, deprem testi yapabilmeniz için gereklidir. Başvuru dilekçesi ve tapu fotokopisi dışında eğer varsa bina statik projesi, bina mimari projesi, bina zemin etüt raporu, daha önceden bina için yapılan teknik raporlar deprem dayanıklılık testi için gerekebilmektedir. Firmamız, belge temini sürecinde de uzmanlarımız aracılığı ile size yardımcı olmakta her konuda sizi bilgilendirmektedir.

Deprem Dayanıklılık Testi Sonuçlarında Neler Yapılabilir?

Deprem testinde sonuçlar her zaman binanızın iyi durumda olduğuna işaret edecek kadar iyimser değildir. Yapılan incelemeler sonucunda binanızın deprem riskli olduğu kanısına varılabilir. Bazen sonuçlar, binanızda önemli değişikliklere gitmenize işaret edebilmektedir. Bu önemli değişiklikler deprem riskli binanın güçlendirilmesi veya kentsel dönüşüme kadar gidebilmektedir. Deprem testi yapılması ve deprem riskli çıkan binalarda yapılabilecek kritik değişikliklerde firmamız, size en iyi şekilde destek verecektir. Deprem dayanıklılık testi can güvenliğiniz için önemli bir adımdır.