Deprem Performans Raporu

Deprem Performans Raporu

Depreme karşı binalarımızın ne durumda olduğunu bilmemek insanlar için endişe verici bir durum olarak gözlenebilir. Bu sebeple deprem performans raporu alınmalıdır. Deprem, can ve mal üzerinde önemli kayıpların yaşanmasına sebebiyet veren güçlü bir doğa olayıdır. Depreme karşı tedbirler almak gelecekte yaşanabilecek can ve mal kayıplarının önüne geçmenin en önlem unsurudur. Binanızın deprem karşısında performansını gösteren ayrıntılı bir rapor olan deprem performans raporu; hasarlı bina olasılığına karşı tedbir almanız adına önemli bir adımdır. Şirketimiz uzman kadrosu ile deprem performans raporu, bina güçlendirme ve kentsel dönüşüm hizmetleri sunmaktadır.

deprem performans raporu

DEPREM PERFORMANS ANALİZ RAPORU HAKKINDA DETAYLI BİLGİ VE HİZMET ALMAK İÇİN…

Deprem Performans Raporu Gerekli Mi?

Ülkemizde pek çok ev, bina yönetmeliklere aykırı, kaçak olarak inşa edilmiş olarak karşımıza çıkar. Fark edilmeyen ya da görmezden gelinen uygunsuz yapılar, deprem gibi yıkıcı bir gücün altında büyük zararlar görür. Bu bakımdan yaşadığımız, çalıştığımız alanların depreme karşı uygunluğunu gösteren bir incelemenin yapılması ve bunun sonucunda deprem performans raporu gibi güvenilir bir raporun çıkarılması önemlidir.

Eğer yaşadığımız, çalıştığımız binanın bulunduğu bölgenin tehlikeli olduğunu düşünüyorsanız yani fay hatları, dere kenarı, su yatağı gibi yerlerin üzerinde inşa edildiğini görüyorsanız, yapınız risk altında olabilir. Bunların yanı sıra bina taşıyıcı sistemini oluşturan kolon kirişlerde çatlaklar varsa ya da bina kaçak yapıldı ise binanız eski ile binanız risk altında olabilir ve binanız için deprem performans raporu hazırlanması can ve mal kayıplarının önüne geçecektir.  Talep etmeniz halinde bu raporu sadece bilgi amaçlı da alabilirsiniz. 

Deprem Performans Raporu Bina İncelemeleri

Deprem raporunun hazırlanması için bina üzerinde bazı incelemelerin yapılması şarttır. Bu incelemeler binanın ayrıntılı bir durum analizini yapan teknikleri içermektedir. Yapı üzerinde deprem performans raporu için yapılacak işlemleri kısaca açıklamak mümkündür.

Raporun hazırlanabilmesi için binanın zemin özelliklerinin tespit edilmesi gerekilir ve bu doğrultuda zemin etüdü yapılır. Zemin etüdü değerlendirilir.  Binanın mevcut durumu için bina rölevesi uzman kişiler tarafından alınır. Bina hasarları tespit edilir. Binada zaman içinde oluşmuş hasarlar ile bina içindeki tadilatlardan dolayı meydana gelen hasarlar tespit edilir. Beton kalitesi tespit edilir. Binadan alınan numuneler laboratuvarda incelenir. Binada röntgen cihazı ile de inceleme yapılır. Taşıyıcı elemanların özellikleri belirlenir. Aşınmalar, zayıflamalar ortaya konulur. Yapının modellemesi ise bilgisayar ortamında yapılır. Deprem raporu için binanın simülasyonu oluşturularak bina deprem analizleri ve hesaplamaları yapılır.  Yapılan incelemelerde kullanılan yöntemler binaya zarar vermeden yapı durumunu ortaya koyar. Yapılan tüm tespitler ve hesaplamalar sonucu bina deprem raporu oluşturulur.

deprem performans raporu

Deprem Performans Raporu için Nereye Başvurmalıyız?

Bina üzerinde gerekli incelemelerin yapılması ve raporun çıkarılması için konusunda uzman şirketlere başvurabilirsiniz. Özellikle deprem konusunda uzman, iyi referanslara sahip yeterli ekip ve ekipmanı bulunan şirketler tercih edilmelidir. Sadece deprem raporu hazırlamanın yani sıra bina deprem riskli ise binanın deprem riskini ortadan kaldıracak çözüm önerilerini de hak sahiplerine sunacak şirketler tercih edilmelidir. Şirketimiz deprem raporunun yanı sıra kentsel dönüşüm ve bina güçlendirme konularında da tek elden hizmet vermektedir. Şirketimiz deprem performans raporu hazırlanma sürecinde size en uygun hizmeti verecektir.