Deprem Risk Analizi Nasıl Yapılır ?

Deprem Risk Analizi Nasıl Yapılır?

Deprem risk analizi binanızın, işyerinizin, her türlü ve her amaçla kullanılan yapıların deprem ve olası afetlere karşı dayanaklı olup olmadığını belirleyen testtir. Risk analizi binaların deprem ve olası herhangi bir afete karşı ne kadar dayanabileceğini yani dayanıklılığı ölçen, test eden bir ölçümdür. Deprem analizi testinin sonrasında binanıza ait bir deprem risk raporu ya da bir diğer adıyla bina risk raporunuz hazırlanır. Şirketimiz tarafından yapılan testler sonucu hazırlanan rapor, hak sahiplerine sunularak binalarının deprem güvenliği hakkında bilgilendirme yapılır. Bina deprem riskli ise bina güçlendirme, kentsel dönüşüm konularında da gerekli danışmanlık ve hizmet verilir.  Şirketimiz deprem risk analiz, bina güçlendirme ve kentsel dönüşüm hizmetleri sunmaktadır.

Deprem risk analizi

DEPREM RİSK ANALİZİ RAPORU ALMAK İÇİN…

Deprem Risk Analizi Nasıl Yapılır?

Deprem risk analizi yapılar için bir çeşit ölçüm testidir. Güncel deprem yönetmeliği ve ilgili mevzuatlara göre yapılan bu test ile binanızın dayanıklılık seviyesi öğrenebilirsiniz. Firmamız uzman teknik kadrosu ile binalar için deprem risk analizi yapıp bina için deprem raporu hazırlamaktadır. Bu risk analiz testi binanızın deprem ve olası herhangi bir afete ve sarsıntıya karşı ne kadar dayanıklı, ne kadar dayanıksız olduğunu açıkça göstermektedir. Peki, deprem risk analizi nasıl yapılır, nedir? Diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda sizlere bu soruların cevabını vereceğiz.

Deprem risk analizi herhangi bir yapının dayanıklılığını ölçmek için kullanılan bir yöntemdir. Bu ölçüm analiz testi sayesinde binanızın hasar oranını, dayanıklılığını ve güvenirliliğini öğrenebilirsiniz. Firmamız yapılan risk analiz ölçüm testine göre sizler için bir rapor hazırlar. Bu rapor, deprem risk analiz raporudur. Bu raporda deprem yahut herhangi bir olası afete karşı yapınızın uygunluğunu ve güvenilirliğini ortaya koyulmuş olur. Binanızın deprem riskli olması halinde binanızın güçlendirilmesi veya kentsel dönüşüm kapsamında yıkılıp yeniden yapılması konularında şirketimiz sizi bilgilendirir ve gerekli tüm hizmetleri tek elden sunar. 

Deprem risk analizi

Deprem Risk Raporu Nasıl Alınır?

Eğer ki risk raporu almak istiyorsanız firmamıza başvurabilirsiniz. Firmamız deprem risk analizi hakkında sizlere yardımcı olacaktır. Yetkilendirilmiş firmalar, binaların deprem dayanıklılığı için gerekli teknik çalışmalar ve testleri yaparak ortaya ‘Deprem Risk Raporu’ sunar. Bu raporda binanızın dayanıklı olup olmadığı belirlenmiş olur. Siz de firmamıza risk analizi yaptırıp deprem risk raporu istiyorsanız binadaki hak sahiplerinden birinin  şirketimize başvuruda bulunması yeterlidir. Siz de bu ölçüm analiz testini yapmak istiyorsanız, binanızın dayanıklılığını merak ediyorsanız firmamıza başvurabilirsiniz. Belirttiğimiz gibi deprem risk raporu için binada ortak bir karar gerek olmadan bir kişinin başvurusu yeterlidir. Yapılan başvurudan sonra firmamız binanızda yönetmeliğe uygun gerekli teknik tespitleri ve deprem risk analizi yaparak binanızın için deprem risk raporunu hazırlar.

Deprem risk raporu hazırlamak için firmamız, binanızın tüm incelemelerini yapmaktadır. Binanızın zeminini, taşıyıcı sisteminin yeterliliğini, binanızdan alınan beton örneklerinin bakanlık onaylı lisans yapı laboratuvarında testlerinin yapılması ve bina beton dayanımının belirlenmesi  gibi birçok tekniklerle firmamız binada gerekli tüm incelemeleri yaparak sizlere deprem risk raporunu hazırlamaktadır. Yapılan tüm çalışmalar sonucunda yönetmenliğe uygun bir şekilde binanızın deprem risk analiz raporunu hazırlanır. Talep etmeniz halinde öncelikli olarak tüm çalışmalar ve rapor bilgi amaçlı hazırlanır. Binanızın risk durumunu görüp hak sahipleri olarak aranızda fikir birliğine vardığınızda bilgi amaçlı hazırlanmış deprem risk raporu resmi formata çevrilebilir.