İnşaat

İnşaat

İnşaat, yapım işidir. Kökü inşa etmekten gelir. Anlamı, yapım yapmaktır. Bina, yapı yapımı anlamlarına da gelmektedir. Günümüzde nüfus gittikçe çoğaldığı için barınma ihtiyacı da  artmaktadır. Bu sebepten ötürü inşaat yapımları artmaktadır. Nüfusun gittikçe artması yeni yapıların yapılmasına yol açar. Yapıların artmasıyla birlikte inşaat yapımları artmış, sektörel olarak ön plana çıkmıştır. İnşaat; konut, işyeri, fabrikanın yanı sıra demiryolu, karayolu, altyapı, köprü gibi her alanda bulunmakta ve bu alanlarla ilgili tesisat, imalat, yıkma, güçlendirme ve montaj gibi işlemleri kapsar. İnşaatların tümü yetki belgesine sahip müteahhitler tarafından yapılır. Şirketimizin T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı onaylı Müteahhitlik Belgesi bulunmaktadır.

İnşaat

İnşaat Nedir?

İnşaat, insanların yaşam alanları olan ev, apartman, okul, hastane, sağlık ocakları, iş yerleri, yol gibi insanların barındığı, ihtiyacını gidermek için kullandığı yaşam alanlarının inşa edilmesi işine, sürecine denmektedir. İnşaat , belirli bir yerde, bölgede yol, baraj, köprü, bina, hastane, okul, plaza gibi  yapıları geniş manada yapı ve yapı oluşturma aşamalarının başlangıç  aşamasına verilen isimdir. İnşaat pek çok insanın bir araya gelerek, beraber yürüttüğü işbirliğiyle gerektiren zorlu bir süreçtir.

İnşaat yapım aşamaları, sahadaki çalışanlar ile, proje mimarı, tasarım mühendisi, inşaat mühendisi, iç mimar, elektrik ve makine mühendisi olmak üzere bir çok disiplin tarafından yönetilir ve denetlenir. İnşaat aşamasındaki yapıların işleyişi bu şekilde düzenlenmiştir.

İnşaat denilince akıllara ilk olarak binalar gelir. Aslında refahımızı sağlayan, gündelik yaşamımızı kolaylaştıran yapıların hepsi inşaattır. Sosyal tesisler de inşaat grubuna girmektedir. Bir çok şey inşaatı kapsar, inşaat kapsamında yer alır. Örneğin;  kanallar, demiryolları, barajlar, yollar, kaldırımlar, caddeler, havaalanları, sokaklar, meydanlar, sosyal tesisler, karayolları, gibi insanlığa hizmette kullanılan hizmet yapıları belirli hizmet dönemleri içerisinde yapılırlar. Mimarlık ve mühendislik çalışmalarında inşaat önemli bir yer kaplar.

İnşaat

İNŞAAT FAALİYETLERİMİZ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ VE HİZMET ALMAK İÇİN…

İnşaat Nasıl Yapılır?

İnşaat yapım şamaları genel olarak aşağıda verilmiştir.

 1. Öncelikle inşaat başlangıcı için proje çok önemlidir. Yapılacak inşaata ait mimari, statik, elektrik, mekanik uygulama projelerinin hazırlanmış olması gereklidir.
 2. İlgili idareden gerekli izinler alınır.
 3. İnşaatın yapılacağı alan belirlenir.
 4. Hafriyat yapılır.
 5. Hafriyattan sonra bina temel oluşturulur.
 6. sonrasında zemin kat ile diğer katlar oluşturulur.
 7. Bodrum kat izolasyonu yapılır.
 8. Çatı izolasyonu yapılır.
 9. Çatı ısı izolasyonu yapılır ve çatı kaplaması tmamalanır.
 10. Binada duvarları örülür.
 11. Bina dış cephe sıva, boya veya kaplama işlemleri yapılır.
 12. Bina su, elektrik, telefon, televizyon ve sıhhi tesisat işlemleri başlatılır.
 13. İç duvarlarda ve tavanlarda sıva ve boya yapılır.
 14. Merdiven ve balkon korkulukların montajı yapılır.
 15. Balkon yer döşemeleri uygun biçimde yapılır.
 16. Tüm marangoz işlemleri kapsamında kapı, mutfak kurulumu yapılır ve dolaplar takılır.
 17. Tüm pencere ve doğrama işlemleri tamamlanır
 18. Çevre düzenlemesi yapılır.
 19. İnşaat temizliği tamamlanarak yapım süreci tamamlanmış olur.

Tüm detaylar, bilgi ve hizmet almak için şirketimizi aramanız yeterlidir.