Müteahhitlik Belgesi

Müteahhitlik Belgesi

Müteahhitlik belgesi alma kapsamında gerekli bazı belgeler ve yerine getirilmesi gereken işlemler ve aşamalar bulunmaktadır. Müteahhitlik belgesi, bir kişinin müteahhit olduğunu kanıtlayan belgedir. Bir kişi bir inşaat yapmak istiyorsa veya müteahhit olduğunu kanıtlamak istiyor ise bu belge kanıt niteliğinde önemli bir belgedir. Müteahhitlik belgesi inşaat sektöründe oldukça önemlidir. Büyük önem arz eden bu belge müteahhittin inşaat yapmak istediğinde, bir arsaya yeni bir yapı yapmak istediğinde tüm resmi kurum ve ilgili idarelere sunması gerektiği  belgedir.

Bu belgenin inşaat alanındaki önemini belirtmiştik.  Müteahhitlik belgesi  olmadan inşaat başlatılamaz aksi halde belgesi bulunmayan kişi ve kuruluş için ilgili idare tarafından cezai işlem uygulanır. Bu durum da o kişi ve kuruluşun müteahhitlik kariyerinizi kötü yönde etkiler. Şirketimiz Çevre, şehircilik ve iklim değişikliği bakanlığından onaylı müteahhitlik belgesi bulunmakta ve uzman teknik kadrosu ile  kentsel dönüşüm ve bina güçlendirme hizmetleri sunmaktadır.

Müteahhitlik belgesi

MÜTEAHHİTLİK BELGESİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ VE HİZMET ALMAK İÇİN…

Müteahhitlik Belgesi Nedir?

Müteahhitlik yapmak istiyorsanız Müteahhit belgesi elinizde bulunmalıdır. Müteahhitlik yapmak isteyen kişilerin müteahhitlik kapsamında bazı gereklilikleri yerine getirebilmeleri gerekir. Bazı belgeler ve gerekli işlemleri yerine getirmeleri gerekir. Bu gerekliliklerden bir tanesi, hatta en önemlisi Müteahhitlik belgesidir. Bu belge kişinin inşaat başlatması için müteahhit olduğunu kanıtlayan en önemli belgedir. Müteahhit belgesi, inşaat sektöründe oldukça önem arz eden bir belge türüdür. Kişi inşaat alanında ancak  bu belgeyi kullanarak inşaat başlatabilir. Kişi bu belge olmadan herhangi bir arazide inşaat başlatır ise bu bir suçtur. Müteahhit belgesi olmadan inşaat başlatan kişiler tespit edildiği zaman kişi hakkında adli cezai işlem başlatılır.

Müteahhitlik Belgesi Nasıl Alınır?

Müteahhitlik yapmak isteyen kişilerin merak konusu haline gelen Müteahhit belgesi nasıl alınır? Sorusuna bu yazımızda cevap vereceğiz. Birçok insanın müteahhit olma gibi hayalleri vardır. Peki, bu hayaller nasıl gerçekleşir? Müteahhit belgesi nasıl alınır? Bu soruları merak ediyorsanız doğru yerdesiniz bu yazımızda bu sorulara açıklık getireceğiz.

Müteahhitlik belgesi

Bu belgenin için T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İl Müdürlüklerine başvuru yapılması gereklidir. Başvurunun kabul edilmesi için şirketin finansal, ekip, ekipman ve diğer koşulları sağlaması gerekir; bakanlıkça talep edilen koşulları sağlamayan şirketlerin başvuruları reddedilir. Belge alım süreci içerisinde başvurusu onaylanan firma veya kişilerin gerekli olan belgelerin tümünün tamamlanması gereklidir. 

  • Öncelikli olarak bu belgeyi istediğinize dair başvuru formunu doldurmanız gerekir.
  • Şirketin vergi levhası  ticaret sicil kaydı.
  • Şirketin  finansal durumunu gösteren belgeler,
  • Şirketin teknik personel durumunu gösterir belgeler,
  • Son olarak Müteahhit belgesi için başvuru yapan kişilerin Müteahhit belgesi için yatırması gereken belirli bir ücret vardır. Kişilerden bu belge için ödenen ücretin banka dekontu istenir. Bu banka dekont ücretini de evraklar arasına koymak gerekir.

Müteahhitlik ehliyeti başvurusu yapmak  isteyenlerden istenilen evraklarla ile birlikte T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İl Müdürlüklerine başvurması gerekir. Tüm bu evrakların tamamlanmasının ardından bakanlık yeterli görmesi halinde şirkete müteahhit belgesi verir.