Riskli Yapı Nedir

Riskli Yapı Nedir?

Riskli yapı nedir? Riskli yapının tespiti nedir? Gibi merak edilen soruları sizler için cevapladık. Riskli yapının yıkım sürecinin ilerlemesinin nasıl olduğu konusundaki akıllarda oluşan soru işaretlerini bölümde gidereceğiz. Ülkemiz genelinde sürekli gündemde olan kentsel dönüşüm uygulamalarının temel nedeni riskli yapılar ve riskli alanlardır. Riskli yapı, can ve mal güvenliğini tehdit eden en büyük unsurdur. Özellikle deprem ülkesi olduğumuzun bilinciyle kentsel dönüşüm kapsamında uzmanı kadromuz ve yılların deneyimine sahip şirketimiz bir çok kentsel dönüşüm projesine imza atmıştır. İnsan hayatının önceliğini vurgulayan çalışma prensibi ve uzman kadromuzu ile hizmetlerimizi sürdürmekteyiz.

Kentsel dönüşüm kapsamında riskli yapı nedirKonut, işyeri veya her hangi amaçla kullanılan bir bina için yapılan teknik çalışmalar sonucu binanın depreme dayanıklı olmadığı tespit edilen yapı riskli yapı statüsüne girer. Kentsel dönüşüm süreci içinde bina yenilenmesi için riskli yapı tespiti yapılması gereklidir. Binanızın sadece deprem riskini öğrenmek için şirketimize başvuruda bulunarak bilgi amaçlı deprem dayanıklılık raporu da alabilir; binanızın durumunu öğrenip diğer hak sahipleri ile ortak karar aldıktan sonra resmi işlemler başlayabilirsiniz. Şirketimiz riskli yapı tespiti, kentsel dönüşüm ve bina güçlendirme hizmetlerini vermektedir.

riskli yapı nedir

Firmamız ile iletişime geçerek; riskli yapı nedir? Riskli yapı tespiti, riskli yapı sorgulanması gibi birçok sorunun cevabını öğrenebilirsiniz. Kentsel dönüşüm uzmanı ekibimiz ile süreç hakkında gerekli tüm detaylara ulaşmanız mümkündür. Uzmanlarımı riskli yapıların tespiti için talebiniz ile gerekli teknik incelemeleri yapar. İhtiyaç durumunda binalar için güçlendirme çalışması ile kentsel dönüşüm için gerekli süreçlerin tamamında hizmet veriyoruz.

RİSKLİ YAPI HAKKINDA DETAYLI BİLGİ VE HİZMET ALMAK İÇİN…

Riskli Yapı Tespit Süreci 

Firmamız riskli yapı tespiti için gerekli adımları tüm sorulara cevap vererek sağlıyor. Riskli yapı nedir? Riskli yapı tespiti nasıl yapılır? sorularının cevapları için uzman ekibimizle iletişime geçmeniz dahilinde detaylara rahatlıkla ulaşacaksınız. Eski binaların kentsel dönüşüme girmesi için gerekli testlerin yapılması sonucu riskli yapı tespit raporu alınması gerekiyor. Rapor ve başvuru için gerekli tüm belgeleri bakanlık lisanslı şirketimizi arayarak öğrenebilirsiniz. Riskli yapı için gerekli teknik tespitleri yapıp; riskli yapı tespit raporunu hazırlayarak ilgili idareden onayını sağlıyoruz.

Eğer yapınız deprem yönetmenliği kapsamında yapılan incelemeler sonucu depreme dayanıksız olduğu hazırlanan rapor ile tespit edilir ise raporun onayı ile bina kentsel dönüşüm kapsamına girer. Bulunduğunuz yapı firmamızın titiz incelemeleri sayesinde gerekli tüm aşamaları titizlikle yürütür. Gerek riskli yapı tespit ve riskli yapının yıkılması, yeniden inşa edilmesi, gerekse riskli yapının uygun koşulları sağlaması halinde depreme karşı güçlendirmesi dahil tüm hizmetleri vermekteyiz.

riskli yapı nedir

Riskli Yapı Yıkım Süreci

Riskli yapı nedir? sorusunu cevabı can ve mal güvenliğinin olmadığı riskli yapı tespit raporu ile tespit edilmiş yapılardır. Bu tür yapılar için ilgili idare tarafından hak sahiplerine binaları hakkında karar almak, tahliye ve yıkım için 60 günlük bir süre verilir. Tanınan süre zarfı sonunda binanın yıkımı gereklidir. Eğer bu süre içinde yıkım gerçekleşmezse ek süre olarak 30 gün daha tanınır. Ek süre tamamlandığı halde yıkım gerçekleşmezse bina ilgili idare tarafından yıkım ücreti hak sahiplerinden alınmak koşulu ile yıkılır. Yıkım sonrası arazi üzerine yeni bina yapılabileceği gibi arazi olarak kalabilir. Yeniden bina yapılması için hak sahiplerinin üçte iki çoğunluğu sağlaması gereklidir.